^Do góry
Get Adobe Flash player

W najbliższym czasie...

 

         Odwołując się do bardzo pozytywnych doświadczeń związanych z organizacją i przebiegiem Pierwszego Kobylińskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej postanowiliśmy zorganizować w tym roku drugą edycję tego wydarzenia. Ponieważ w Kobylinie znajdują się dwa kościoły, w których można doznać piękna ciszy, ale także bogactwa  muzyki płynącej przede wszystkim z serc wiernych, a także z ciekawych instrumentów organowych, pojawiła się myśl, aby drugą edycję Kobylińskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zorganizować zarówno w kościele Franciszkanów pw. Matki Bożej przy Żłóbku, jak i w kościele św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. We franciszkańskiej świątyni odbędzie się pierwszy i trzeci koncert.  Ze względu na nieco większe możliwości instrumentu będą one skupione głównie na muzyce organowej. Drugi koncert odbędzie się w kościele farnym i dominować w nim będzie muzyka chóralna.

         Podczas pierwszego koncertu usłyszymy organistę, wirtuoza i pedagoga – Jana Bokszczanina z Białegostoku. W Jego wykonaniu usłyszymy przede wszystkim utwory epoki romantyzmu. Nie zabraknie także utworów wielkiego kompozytora epoki baroku – Johana Sebastiana Bacha.

         Podczas drugiego koncertu, wnętrze kobylińskiej świątyni pw. św. Stanisława wypełni śpiew Scholi Liturgicznej „Anima Symphonizans” z Katowic-Panewnik, której towarzyszyć będzie śląski organista, pedagog i organmistrz – Łukasz Kurpas. W ramach koncertu wykonane zostaną utwory „a capella”, czyli śpiew bez towarzyszenia instrumentu, a także śpiew z towarzyszeniem organów. Posłuchamy także kilku utworów wyłącznie instrumentalnych, które na organach kobylińskiej fary wykona Łukasz Kurpas. Ciekawostką tego koncertu będzie to, iż utwory „a capella” będą wykonywane w okolicach prezbiterium, a utwory z towarzyszeniem organów – z chóru kościoła.  W ten sposób będzie można doświadczyć, jak  dźwięk wypełnia wnętrze świątyni w zależności od miejsca usytuowania zespołu śpiewaczego. Ponadto koncert ten będzie miał szczególny charakter, ponieważ Kobylińska Fara obchodzi w tym roku swoje 500-lecie i w ten w sposób wkomponuje się w przeżywane Uroczystości Jubileuszowe.

         Koncert finałowy wykonają Martyna Klupś-Radny, która zagra na flecie oraz znany już w Kobylinie Tomasz Głuchowski, który zasiądzie za kontuarem organów kościoła franciszkanów. Ciekawostką jest to, iż obydwoje artyści pochodzą z Krotoszyna. Ponadto Tomasz Głuchowski wykonał 8 listopada 2008 roku pierwszy koncert na częściowo wyremontowanym instrumencie. Było to dzień po ustanowieniu w Kobylinie parafii pw. Matki Bożej przy Żłóbku. Ponieważ w tym roku będziemy przeżywać dziesiątą rocznicę utworzenia drugiej, kobylińskiej parafii, koncert ten będzie zapowiedzią wydarzeń związanych ze świętowaniem tego, małego jubileuszu.

         Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w koncertach naszego Festiwalu oraz życzę wielu wrażeń artystycznych, estetycznych i duchowych. Ufam, że będzie to czas, który uskrzydli naszą wiarę i pomoże nam jeszcze bardziej odkryć Boga ukrytego w pięknie ciszy naszych świątyń, wypełnionych pięknem muzyki.