^Do góry
Get Adobe Flash player

Postulat

postulat francesco

"Mnie, bratu Franciszkowi, Pan dał tak rozpocząć życie pokuty: gdy byłem w grzechach, widok trędowatych wydawał mi się bardzo przykry. I Pan sam wprowadził mnie między nich i okazywałem im miłosierdzie. I kiedy odchodziłem od nich, to, co wydawało mi się gorzkie, zmieniło mi się w słodycz duszy i ciała; i potem nie czekając długo, porzuciłem świat [...].
I gdy Pan zlecił mi troskę o braci, nikt mi nie wskazywał, co mam czynić, lecz sam Najwyższy objawił mi, że powinienem żyć według Ewangelii świętej. I ja kazałem to spisać w niewielu prostych słowach, i Ojciec św. potwierdził mi".
(z Testamentu św. Franciszka z Asyżu)

postulat 01postulat 02postulat 03

postulat 04

Jeśli zdecydujesz się przywdziać habit zakonnika, musisz przejść kilka etapów formacji. Pierwszy - to Postulat. Trwa rok czasu. Znajdziesz się wraz z innymi we wspólnocie braci. Jako kandydat będziesz stopniowo przechodzić do życia w Zakonie. To czas modlitwy, nauki, wspólnych wyjazdów i spotkań, pełnych radości i śpiewu. Czekają Cię też obowiązki, np. pomoc w kuchni czy w ogrodzie. Już od pierwszych chwil przekonasz się, jak wspaniałą Rodzinę tworzą Twoi współbracia. Ciepło, życzliwość i uśmiech na twarzy, to "znaki szczególne" prawie każdego franciszkanina. Tu się nie zapomina o Twoich imieninach czy urodzinach, a w chwilach Twojej słabości możesz liczyć na pomoc braci.

Postulanci to jeszcze nie zakonnicy, nie noszą habitów i nie składają ślubów zakonnych. Dopiero po zakończeniu postulatu czekają Cię obłóczyny, czyli przyjęcie habitu. Wtedy też otrzymasz imię zakonne, które sam sobie wybierzesz.

Postulat Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się w klasztorze w Kobylinie.

postulat zakonnik

Zanim zbierzesz i złożysz dokumenty potrzeba wzajemnego poznania się, stąd jeśli myślisz o życiu franciszkańskim i na przykład zamierzasz po maturze zgłosić się od nas, to zapraszamy na rozeznanie powołania, które prowadzimy indywidualnie. Nie czekaj więc do matury czy do miesiąca czerwca, lecz zgłoś się jak najprędzej i wtedy wspólnie ustalimy rodzaj spotkań i ich daty (tak, aby nie kolidowały z Twoimi zajęciami). Proponujemy także udział w rekolekcjach dla maturzystów i w dniach rozeznania powołania (daty możesz znale¼ć w propozycjach Centrum). Serdecznie zapraszamy!

Jeżeli chcesz być jednym z nas, przygotuj te dokumenty:

  • metryka urodzenia
  • świadectwo chrztu (ważne 3 miesiące od daty wypisania)
  • świadectwo bierzmowania
  • świadectwo moralności (od księdza proboszcza własnej parafii)
  • świadectwo dojrzałości lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej
  • własnoręcznie napisana prośba o przyjęcie do Zakonu
  • życiorys
  • dwa zdjęcia formatu legitymacyjnego
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (formularz odbierzesz podczas rozmowy)
  • jeżeli pracowałeś, przedstaw świadectwo z zakładu pracy

Zgłoś się do Współbraci z naszego Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo-Powołaniowego TRZEJ TOWARZYSZE w Chorzowie:


postulat logo 3tFranciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe
TRZEJ TOWARZYSZE
ul. Franciszkańska 1
41-506 Chorzów
tel. 32 247 38 70
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


postulat san damiano
 
Modlitwa odmówiona przed krucyfiksem

Najwyższy, chwalebny Boże,
rozjaśnij ciemności mego serca
i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość,
zrozumienie i poznanie,
abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo.